portfelli kokkuvõte 2020

2020 aasta viimase postituse sissejuhatuses kindlasti võiks ära mainida, kui pöörane aasta on olnud: palju teadmatust maailmamajanduses ja turgudel. Selle aasta võiks kokku võtta järgmiste märksõnadega: pandeemia, lockdown, tervisekriis, rahatrükk, investorite teadmatus, vaktsiin. Ühe projekti raames sattusin lugema Euroopa keskpanga 2020 aruannet ja prognoose. Viin teid ka kiirelt kurssi mõne faktiga..

Euroala majandus sai kõva põntsu covidist..

Allikas: Euroopa keskpank


Vasakul on siis näidatud SKP kasvu 2020 teises kvartalis vs valitsuste piirangute indeks 100 punkti skaalal

Paremal on SKP prognoosid, sisuliselt näeme, et skp taastub samale tasemele, kus ta enne pandeemiat oli, alles 2022 aastaks.

 

Allikas: Euroopa keskpank

Tehnoloogiasektor on vedanud kriisi ning tagasipõrge on pigem olnud kergem tehnoloogiasektoril, kui teistel sektoritel.
Allikas: Euroopa keskpank
2020 esimene poolaastal euroala pankade ROE langes 5%’lt 2%. Suurem osa sellest langusest moodustas suurenenud panus tulevaste laenukahjude reservi ehk provisjonideks.

Hetkel tundub, et madalate intressimääradega ja suurenenud krediidiriskiga on euroala pankadel üha raskem tulu teenida..

Euroala pankade kasumlikkus nõrgenes 2020. aasta esimesel poolel pandeemia majanduslanguse ajal, umbes 2% 2. kvartali lõpuks.

Lahendus: keskpank annab raha juurde, et pangad saaks edasi opereerida ja likviidsust tõsta

Kui nüüd aasta lõpus tagasi vaadata ja 2020 kevade blogipostitusi lugeda, siis võib öelda, et ei olnudki nii hull aasta, kui arvasin. Pandeemia alguses oli palju teadmatust turgude suhtes, mis sundis mind natukene rohkem agressiivsemaks oma portfelliga. Likvideerisin ja võtsin kasumit mõndade positsioonidega Funderbeamist ning suunasin rohkem raha aktsiaturgudele. Tagantjärele mõelda, siis võib-olla mõne positsiooni oleks pidanud Funderbeamis alles jätma..(HUUM, Bikeep). Aktsiatest maandusid minu portfelli ainult Balti börsi aktsiad: Tallink, LHV, Tallinna Kaubamaja, Ignitis, Silvano. 2021 kindlasti toob mõne välisaktsia minu portfelli(LUBADUS!)
Ühisrahastusplatvormid panin samuti kevadel puhkama ja võtsin raha välja ning suunasin mujale. Omaraha tootis 12st kuust 4’l kuul kahjumit(põhiosa kahjum ületas intresse) ja Mintoses on siiani aastane tootlus 11% ning seal keerutan 30-päevaseid laene. OÜ alt sai välja antud üks laen Planet42, mis on üks tublimaid intressimaksjaid minu portfellis ning OÜ’le sai ostetud ka Baltic Horizonit. Detsembrikuus osalesin Sileni kampaanias ning tegin ka suurema sissemakse 3. sambasse.
Kui nüüd oma 2020 finants ja äri eesmärkidele peale vaadata:

Finants, äri

  1. Investeerin aktsiatesse, laenudesse ja kinnisvarasse. – DONE
  2. Korter Tammsaare teel(veebruar 2020) – DONE
  3. Teen ise ära enda full majandusaruande. – DONE
  4. Passiivne sissetulek iga kuu vähemalt 550 EUR. – NOT DONE
  5. Oma business – DONE
  6. Investeerimisportfell 50k. – ALMOST
  7. 80% klubis olla. – pigem kaldus see 50% juurde
patt oleks nuriseda!
Iga aasta lõpus teen enda varadest siis ka ülevaate, kus ja kui palju kuskil varaklassides on.

Tegu on siis netoportfelliga, mis tähendab, et võimendus on maha arvatud. Suure tüki koogist võtab ära korter, kuhu alla on pandud omajagu raha, aga see on kõik suuremate eesmärkide nimel.

 
Üritustest rääkides, siis koostöös Saare Arenduskeskusega on meil planeeritud jaanuari lõppu üks investeerimiskoolitus, mille eesmärk on tõsta inimeste finantskirjaoskuse taset ning selgitada investeerimise põhitõdesi erinevate näidete põhjal, uurida erinevaid varaklasse, kuhu raha paigutada ning kuidas valmistada endale personaalne finantsplaan. Aga sellest lähemalt juba jaanuari alguses:)
 
Mul on hea meel seda kõike Teiega jagada ja ma pean olema tänulik kõigile Teile, kes te seda loete ning ka tagasisidet annate. Tänu blogi pidamisele on mul olnud võimalus paljusi sõpru aidata erinevatel finantsteemadel, anda nõu investeerimisel ja suunata inimesi mõtlema enda rahakoti heaolule.

Head vana aasta lõppu ja kena uue algust!

Jäta kommentaar

Sinu e-maili ei avaldata. Nõutud väljad on märgitud *