Miks ma usun taastuvenergiasse ja investeerisin Ignitisesse?

hoi!

Kuu jälle möödas ja aeg asjad jälle kokku võtta. See kuu tegin oma esimese investeeringu energiasse, nimelt 2020. aastal IPO korraldanud Ignitisesse. Paljud inimesed olid skeptilised IPO üle ja ettevõtte dividendipoliitika üle, kuid mina ei nurise. Astusin Ignitisega ühte paati ja loodan väga kaugele jõuda. Aktsiad sain kätte 20.25 per tükk.

Investeerimistees

Huvi Ignitise vastu äratas see, et taastuvenergia ja rohelus on pikka aega olnud buumimas ning selges tõusutrendis. Alates eelmisest kriisist on taastuvenergia osakaal tõusnud pea 100% iga aasta. Euroopa Liit sihib kliimaneutraalsust aastaks 2050. Roheline trend on hoo sisse saanud.

Eelmise kriisi järsk hüpe

Ignitise investeering

Taust

Kontsern on juhtiv kommunaalteenuseid pakkuv taastuvenergia ettevõtja Balti regioonis. Tema põhitegevus keskendub elektri- ja gaasijaotusvõrgu haldamisele ning rohelise energia tootmise portfelli haldamisele ja arendamisele. Kontsern haldab ka strateegiliselt tähtsaid paindliku tootmise varasid ja pakub klientidele mitmesuguseid lahendusi, sealhulgas elektri- ja gaasitarne, päikeseenergia, elektritranspordi, energiatõhususe suurendamise ja uuendusliku energia lahendusi majapidamistele ja ettevõtetele.

Ignitise aruandeid analüüsides ja sirvides sattusin kohe esimese asjana väga tuttava ja olulise termini otsa – ESG. Kui keegi mäletab, siis Juulikuises blogipostis ma seletasin lahti, mida see ESG tähendab ja miks see oluline on. Jätkusuutlik investeerimine on üks oluline nüanss investeerimise valemis ja ESG näidikud just seda ettevõtete juures hindavadki. Ignitise 2020 aruande esimesel slaidil on CEO’l  sellest kohe juttu:

Our attention to the environmental, social and governance issues was also noticed by Sustainalytics, the leading independent global provider of ESG and corporate governance research and ratings. Ignitis Group is ranked among the top 20% of the companies of similar business activities in the world.

Muideks, maailma suurima investeerimisfondi – Blackrocki – juht Larry Fink ütles paari aasta eest, et 5 aasta pärast võtavad kõik investorid oma investeerimisotsuste tegemisel arvesse nn ESG näidikuid.

Konkurentsi risk on väike, Ignitis on Balti regioonis üks suuremaid oma valdkonnas. Sektor kasvab ja valitsused toetavad ka julgesti sektorit, et kasvuhoone gaasidega võidelda ja rohelust maailmale jagada.

73% kogu grupist on Leedu riigi oma ja ainult 2.5% protsenti on väikeaktsionäre.

Arvestades, et terve maailm koolitab inimesi vastutustundlikumalt investeerima, siis omaltpoolt võin küll mainida, et riskid on pigem madalad. Dividenditootlus küll 15%’i ei pruugi küündida, aga see eest on kindlad rahavood ja hea pikaajaaline investeering.

72% Ignitise kasumist enne makse, intresse ja kulumit tuleb elektri- ja jaotusvõrkude hooldamisest, arendamisest, mis on ka ettevõtte üks põhitegevusalasid.

Finantsid

Ettevõtte 9 kuu käive  on kasvanud 8.9% võrreldes eelmise aastaga ja netokasum samuti 8.2%. Viimase 12 kuu omakapitali tootlus on 8.4%, mis tähendab, et iga euro omakapitali investeeritud teenib 8.4% kasumit. 

Ettevõtte 9-kuu kulubaas langes 1% võrra võrreldes 2019 aastaga ning mainitakse, et peamiselt langes sellepärast, et turuhinnad olid niivõrd madalamad võrreldes 2019 aastaga.

Vaadates ajalukku, on netokasum pigem kõikunud ning selle kõikumise suuresti määrab ära elektri turuhind.
Turg

9 kuu jooksul kõik Balti riigid tootsid rohkem elektrit võrreldes 2019 esimese 9 kuuga. Leedu on siiani energiadefitsiidis, tootes 42.7% riigi nõudlusest; Eesti suudab toota 42,7% turu nõudlusest ja Läti vastavalt 54%. Järeldusena võin öelda, et nõudlust jagub.

Suhtarvud 9M

EPS – 1.08

P/E – 18.75
P/B – 1.12

Dividendipoliitika

CEO mainis ka, et lubavad jätkusuutlikku tootlust aktsionäridele, tõstes iga aasta 3% dividende. Panen siia ajaloolised väljamaksed.

välja makstud mEUR

Võin öelda, et mina olen rahul tehtud otsusega ning jälgin kõrvalt, kuidas Balti energiahiid jõudsalt kasvab ja dividende maksab. Lõpetuseks panen siia ka ühe artikli, kus BOA ja Morgan Stanley andsid oma hinnasihid Ignitisele.

Bank of America Marrill Lynch, in its valuation dated November 12, values Ignitis Group shares at € 25 each and makes a recommendation to “buy”.

Morgan Stanley, which updated the assessment on the same day, indicates a target price of EUR 24 and makes a recommendation to “buy”.

November 12 In the analysis, UBS Bank values the shares of Ignitis Group at EUR 23 each and provides a recommendation to “buy”.

Shares of Ignitis Group closed on Monday at a price of EUR 19.54 each.

More information: https://www.vz.lt/rinkos/2020/11/16/rinkos-dalyviai-antrakart-brido-i-ta-pacia-upe#ixzz6dzBYzxsl

Kommentaarid on kinni keeratud.