Käitumusliku rahanduse heuristik ning hetkeolukord

Me elame erakordsel ajal, ilmtingimata. Minu kognitiivne pool tunneb esimest korda ära kriisi.
2009. aasta kriis mind ei raputanud, kuna aastaringe oli tol hetkel vähe ning hoiupõrsa rentaablus oli sama, mis eelnevatel aastatel. Sellegipoolest olen hetkeolukorras pidanud mõtlema erinevatele stsenaariumitele ning hoidma külma pead. Inimloomusele omaselt uutes ja tundmatutes olukordades toetub inimene varem kogetud kogemustele ning seosed luuakse ajaloolise informatsiooniga. Tavaliselt kategoriseerib inimene selle vastavalt oma teadmistele ehk inimesed muutuvad liialt optimistlikuks ja pessimistlikuks. Siis sünnib investeerimismaailma heuristik nimega esindusviga.

Kas sinus on juba paanika-jaanika tekkinud?
Nagu pildilt näha, siis investori emotsioonid käivad üles-alla tururalli ajal ning mõned tegevused ja mõtted võivad viia väga valusatele investeerimisotsusteni: müüakse, kui hind on odav ja ostetakse, kui hind on kõrge. 
Just seda viga ma üritan vältida analüüsides pigem ettevõtete väljavaateid tulevikule.

Hetkeolukord
Portfelli vaatevinklist hoian samat rühti: hoian oma püssirohtu tulevateks investeeringuteks. Kui tuleb, siis tuleb, kui ei tule, siis leian kohti, kuhu investeerida ikka.

Üldpildis usun, et aktsiaturg on ikka kallis, toetudes paarile suhtarvule:

Shilleri P/E

Kui vaadata, et shilleri P/E suhtarv on hetkel 27.80 punkti(me oleme majandustsükli langusfaasis)ning eelmise kriisi ajal oli see ligi 15 punkti, siis aktsia hinnad on ilmselgelt kallid suhtes kasumitesse. Praeguses olukorras investeerima küll ei kipu.
Kui vaadata ajaloolist SP 500 P/B suhet, siis hetkel oleme 3.25 punkti peal ehk sisuliselt turuhind on 3-kordne võrreldes raamatupidamusliku väärtusega. Kõrge P/B suhtarv peegeldab turu kõrgeid ootusi ettevõttetele tulevikus, aga see võib olla ka ohumärk, et aktsiad on ülehinnatud.

VIX

VIX kõigub ka ikka 30-40 vahel viimased kuud, mis on märk sellest, et turg on üsna volatiilne. Tänane investment võib õhtu lõpuks olla juba täitsa teise hinnaga:)
Siiski olen leidnud midagi huvitavat..
Juurde olen ostnud pisut Tallink’it: panin 24. aprill orderi sisse 0.64’ga ning sain ilusti kätte. Tallink’i laenuprobleemid tunduvad olevat lahendatud ning pikas perspektiivis on mul usku. Samuti tegin ka fundamentaalanalüüsi Tallink’i aktsiale ning suhtarvud olid atraktiivsed minu jaoks.
Funderbeam’is tekkis Aprilli kuus võimalus teha riskiinvesteering idufirmasse nimega Barking. Barkingu puhul mulle meeldib nende lahendus – automatiseeritakse parkimine ja kõik isikliku autoga asjad ära. Suurt osa oma “püssirohust” sinna ära ei investeerinud, kuna olen välja selekteerinud kindlad aktsiad, mida osta teatud hindade juures.
Huum lõkkab.

Funderbeamis on läinud ainult ühel ettevõttel kriisi valguses hästi – HUUM. Aprilli käive oli ligi 40% suurem eelmise aasta käibest. Seega istubki HUUM ainukese rüütlina teiste keskel rohelises rüüs.

Ülejäänud varaklassides muutusi ei ole toimunud, st, ühisrahastuses olen kraanid kinni tömmanud ning OÜ alt antud laenude intress peaks mingihetk saabuma.

Väike tsitaat legend Buffetilt:
“Rule nr 1: Never lose money.
 Rule nr 2: Never forget rule nr 1.”

Häid finantsotsuseid kõigile!

Jäta kommentaar

Sinu e-maili ei avaldata. Nõutud väljad on märgitud *