Hoi!
Viimased paar kuud on olnud tegevusi täis ning blogi kirjutamisele ei ole jõudnud väga aega leida. Nimelt panin oma enamus aja ühte projekti, mille launchisime just hetk aega tagasi. Tegemist on paketipõhise lauamängurendi teenusega, vt rohkem lauamangurent.ee
Ok, aga räägiks siis, mis vahepeal juhtunud on.
Kui Mai kuus ma suurendasin enda aktsiate osakaalu Tallinna Sadama ja Tallinna Kaubamaja näol, siis Juulis olen ma enda riskiinvesteeringuid vähendanud. St, et müüsin maha Funderbeamis Barkingu väärtpaberid ning üritan ka hea hinnaga lahti saada HUUM’i väärtpaberitest.
Kui kasumid välja võetud, siis on mul aeg ilmselt hakata aktsiaid kokku koguma. Mingi shopping-list on mul ka paika pandud: LHV, Tallink, Silvano.
Kui kasumid välja võetud, siis on mul aeg ilmselt hakata aktsiaid kokku koguma. Mingi shopping-list on mul ka paika pandud: LHV, Tallink, Silvano.
Investeerimisfestaril sai ka räägitud, et kas turgude põhi on juba ära olnud ning seal oli kuulda erinevaid arvamusi: räägiti, et keskpankade rahatrükk päästab meid korontsikust ning, et turg juba teab halvenenud kvartaalsetest tulemustest. Mina siiski hoian veel külma pead ning arvan, et aktsiad on siiski veel ülehinnatud ja hoian neil silma peal. Kui tuleb hea võimalus, siis kasutan seda ja kui ei tule, siis saan ka mujale investeerida.
Nii päästetakse maailm finantskriisist.
Ühisrahastuses ma ei ole suuremaid samme teinud, üle päeva käin Omarahas ikka uurimas, et minu intressitulu ületaks põhiosa kahjumit, OR’is ma panin reinvesteerimise lukku ning võtan vaikselt raha välja, mille suunan mujale.
Mintoses muutsin oma investeerimistingimusi: annan välja 30-päevaseid laene, avg 10.5% intressiga. Ehk 30-päeva annab mulle likviidsust, st, et ma saan sealt raha kiirelt välja kanda, kui vaja. Hetkeolukorras tundub minujaoks mõistlik tegutsemisviis just selle poolest, et kui kuskile mujale oleks vaja kiirelt raha investeerida, siis see on võimalik.
Mintoses muutsin oma investeerimistingimusi: annan välja 30-päevaseid laene, avg 10.5% intressiga. Ehk 30-päeva annab mulle likviidsust, st, et ma saan sealt raha kiirelt välja kanda, kui vaja. Hetkeolukorras tundub minujaoks mõistlik tegutsemisviis just selle poolest, et kui kuskile mujale oleks vaja kiirelt raha investeerida, siis see on võimalik.
Ärilaen pole siiani tagasi tulnud(tänu korontsikule)ning äripartnerite grupp otsustas täitmisavalduse laenuvõtjale esitada. Eks sellest kuuleb tulevikus. Õnneks on tegu esimese järgu hüpoteegiga ning laenuvõtjal pangalaenu peal ei ole, siis peaks investorid olema esimesed, kes oma rahad kätte saavad.
Kasvukontole laksin ikka raha sisse mikroinvesteeringutena ja varsti on sinna kogunenud juba neljakohaline number. Indeksid istuvad ilusti rohelises ning EXXT ja SPYD isegi maksid mulle dividendi Juuni kuus.
Minu portfellist kõik. Räägime ka festarist.
Kurikuulsal Investeerimisfestivalil sai käidud esimest korda ning pean nentima, et sain päris palju uusi mõtteid, mille peale ise ei oleks niipea tulnud. Panen ka siia kirja need kuldnagitsad, mis ma festivalilt endaga kaasa võtsin ja selgitan nende tausta veidi:
- Indrek Naur rääkis tema teekonnast tippinvestoriks ning tema ettekandest panin ma kirja, et aktsia analüüsimisel tuleks vaadata ettevõtte rahavooge, mitte kasumit. Rahavoos on selgelt näha, palju tuleb raha sisse ja läheb välja ning kas midagi jääb kätte.
Täiesti nõustun sellega, sest tean, et kasumiga on võimalik mängida, eks see ole iga raamatupidaja enda teha. - Jaak Roosaare rääkis oma halvimatest tehingutest. Üks mõte, mis meelde jäi, oli see, et kui kinnisvara ostmiseks läheb ja müüjal on kiire, siis tuleks ikkagi analüüsida, mida ostetakse, kuhu ostetakse jms. St, et ei tasu käsiraha ära maksta, kui ei tea, mida ostad. Rääkis oma kogemusest, et on 2 korda jäänud ilma käsirahast, sest kinnisvara müüja pole tahtnud tagasi anda raha.
- Üks kõige meeldejäävam ja huvitavaim oli Kaarel Ots poolt tehtud ettekanne “Investeerimistrend, mis päästab maailma”. Kaarel rääkis, et viie aasta pärast võtavad kõik investorid oma investeerimisotsuste tegemisel arvesse nn ESG(environmental, social, governance) näidikuid ehk hindavad järgmist:
- milline on ettevõtte mõju keskkonnale
- kas ja kuidas panustab ettevõte oma tegevusega ühiskonna arengusse laiemalt
- kui läbipaistev, eetiline ja vastutustundlik on ettevõtte juhtimine
Ehk tasub otsida ja jälgida ettevõtteid, kellel on ESG huvid, nt LHV:) - Juhan Lang rääkis Investeerimise tööriistadest ning milliseid tööriistu Investor Toomas kasutab. Nendeks on:
- YahooFinance
- GoogleAlerts(aktsiahinna teavituse saamiseks)
- SeekingAlpha
- Bloombergi uudiskiri
- Aktsiaraamat
- Finantsinspektsioon(seal on infot, kas insaiderid teevad suuremaid tehinguid aktsiatega)
- Liisi Kirch rääkis rahaasjade juhtimisest ja tööriistadest. Peamiselt kulud-tulud ning kuidas sissetulekuid suurendada. Tema tõi välja 4 viisi:
- Uued oskused
- Tööampsud
- Müü maha ebavajalik
- Ikka need rahaasjad ehk siis oma sissetulekute juhtimine ja kulude arvestus.
PS! Kui kellelgi on vaja eelarve excelit, siis kriba mulle, ma saadan sulle väga mugava blank excel tööriista.
Sain palju raamatute soovitusi ka festivalilt, lisan need ka siia:
- Jeremy J. Siegel “Aktsiad pikaajalise investeeringuna”
- Nassim Nicholas Taleb “Oma nahk mängus”
- Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets “Rahaedu põhimõtted” – väga hea raamat, soovitan kõigil vähemalt korra läbi lugeda.
- Peter Lynchi raamatud
Lõppu väike mõte Indrek Naurilt – et olla 1% maailma rikaste hulgast peab Sul olema 600 000 netovara ja 40 000 aasta sissetulek.
Kas sina tahad olla 1% maailma rikaste hulgast?
Investeerige!
antabuse cost us
What’s up, I read your blog on a regular basis. Your writing style is witty, keep doing what you’re doing!