Kui on midagi, mis aitab sul igapäevaselt oma rahaasju paremini planeerida ja hallata, siis see on sinu enda loodud rahaasjade süsteem. Selles postituses räägin natukene lähemalt, kuidas mina oma rahaasju haldan ning kuidas see minu igapäevast elu lihtsamaks teeb.
1.Alustan kõigepealt aktsiaportfelli haldamisest.
Mul oli varem väga keeruline saada täit ülevaadet oma aktsiaportfellist. Tuli koguaeg logida LHV panka ja uurida, mis aktsia turuhinnad teevad ja kuidas need päeva suhtes lõppenud on.
(kujutan ette, et Sul on olnud sama tunne, kui oled ostnud enda esimesed aktsiad ning siis üle päeva loginud panka sisse ja uurinud, mis värvi need väärtpaberid on) —> ilmselt praegu ikka suhteliselt sügisvärvides:)
Teine probleem, mis mulle peavalu tegi, oli see, et minu aktsiad positsioneeruvad mitme konto peal, mis teeb oluliselt keerulisemaks tervikpildi nägemist ning erinevate parameetrite kokkulöömist.
Ühel õhtul võtsin ennast kokku ja uurisin alternatiive. Esimesed asjad, mis ette popsasid, olid erinevad äpid, näiteks My Stocks jne. Kui ma need alla laadisin, siis ma ei näinud seal võimalust just endale sobivaid näitajaid genereerida: kui kaua see aktsia minu portfellis olnud on, mis osakaaluga on see aktsia minu portfellis, mis on dividenditootlus jne.
Edasi uurides leidsin, et Google Sheets’i exceli tabelisse on võimalik reaalajas portfell genereerida.
See tegi minu elu olulisemalt lihtsamaks, sest ma teadsin üht: Excelis saab põhimõtteliselt kõike teha. Võtsin kätte ja tegin selle asja valmis ning edaspidi ma ei pea enam logima panka ja uurima, mis minu portfell protsentuaalselt teeb ning mis on aktsiate hinnad reaalajas. Lisasin endale sobivad parameetrid, mis annavad mulle täisülevaate iga kord, kui ma selle lahti teen.
Panen siia prototüübi:
Mul ei olnud täielikku ülevaadet, kui palju ma investeerin ja kui palju ma kulutan.
![]() |
Kuidas ma neid siis kasutan? |
- Kannan vastava % oma tuludest investeerimiskontole, mille ma investeerin. Kõige tähtsam punkt! Esimesena maksad endale.
- Kannan fikseeritud summa kommunaalide kontole, mille eest ma maksan kõik selle kuu kommunaalkulud.
- Kommukad on mul pandud e-makse lahendusena panka, st. et mina eraldi manuaalselt maksma neid ei pea. Pank toimetab minu eest.
- Kannan fikseeritud summa toidukontole, mille eest ma ostan süüa.
- Kogu muu krempel jääb siis kategooria “Muu” alla ning selle jaoks kasutan siis oma pangakaardiga seotud kontot.
Ilma sellise süsteemita on suhteliselt raske aru saada, kuhu ja kui palju kuskile raha kulub.
3.Hädaabifond
Hoiuse pluss on kindlasti see, et selle raha saab kiirelt kätte, kui seda vaja on.