finantssüsteem ehk kuidas hallata rahaasju

Kui on midagi, mis aitab sul igapäevaselt oma rahaasju paremini planeerida ja hallata, siis see on sinu enda loodud rahaasjade süsteem. Selles postituses räägin natukene lähemalt, kuidas mina oma rahaasju haldan ning kuidas see minu igapäevast elu lihtsamaks teeb. 

1.Alustan kõigepealt aktsiaportfelli haldamisest.
Mul oli varem väga keeruline saada täit ülevaadet oma aktsiaportfellist. Tuli koguaeg logida LHV panka ja uurida, mis aktsia turuhinnad teevad ja kuidas need päeva suhtes lõppenud on.

(kujutan ette, et Sul on olnud sama tunne, kui oled ostnud enda esimesed aktsiad ning siis üle päeva loginud panka sisse ja uurinud, mis värvi need väärtpaberid on) —> ilmselt praegu ikka suhteliselt sügisvärvides:)

Teine probleem, mis mulle peavalu tegi, oli see, et minu aktsiad positsioneeruvad mitme konto peal, mis teeb oluliselt keerulisemaks tervikpildi nägemist ning erinevate parameetrite kokkulöömist.

Ühel õhtul võtsin ennast kokku ja uurisin alternatiive. Esimesed asjad, mis ette popsasid, olid erinevad äpid, näiteks My Stocks jne. Kui ma need alla laadisin, siis ma ei näinud seal võimalust just endale sobivaid näitajaid genereerida: kui kaua see aktsia minu portfellis olnud on, mis osakaaluga on see aktsia minu portfellis, mis on dividenditootlus jne. 

Edasi uurides leidsin, et Google Sheets’i exceli tabelisse on võimalik reaalajas portfell genereerida. 
See tegi minu elu olulisemalt lihtsamaks, sest ma teadsin üht: Excelis saab põhimõtteliselt kõike teha. Võtsin kätte ja tegin selle asja valmis ning edaspidi ma ei pea enam logima panka ja uurima, mis minu portfell protsentuaalselt teeb ning mis on aktsiate hinnad reaalajas. Lisasin endale sobivad parameetrid, mis annavad mulle täisülevaate iga kord, kui ma selle lahti teen.

Panen siia prototüübi:

Portfell reaalajas

See on väike osa sellest Excelist + sinna on võimalik panna juurde erinevaid parameetreid: nt Kasv/langus%, tootlus, dividendid jms. Samuti on võimalik ka lisada USA aktsiad jms. Kui keegi soovib ka sellist portfellihaldamistööriista, siis kirjutage mulle!
2.Pangakontode ja e-arvete süsteem

Ma pean mainima, et tänu sellele süsteemile ma hakkasingi igakuiselt süsteemselt raha kõrvale panema investeerimiseks. Varem oli mu rahaliiklus kõik ühe konto peal ning kõik igapäevamaksed ning kulutused toimusid sama konto pealt, kust ma ka investeerisin.
Mul ei olnud täielikku ülevaadet, kui palju ma investeerin ja kui palju ma kulutan.
Seejärel juurutasin endale internetipangas süsteemi, mis on ilmselt üks kõige lihtsaim ja laisem viis, kuidas oma eelarve paika panna. 
Selleks ma tegin endale internetipanka 5 erinevat kontot:

Kuidas ma neid siis kasutan?
Kuidas ma neid siis kasutan?
Nagu tavalises eelarvestamises, siis nii ka siis oleks kõige mõistlikum kulud ära jagada kuu lõikes, kui palju millegi peale kulub ning mis summas liigub millisele kontole. Näiteks iga kuu alguses, kui tulud üle tulevad, tegutsen mina järgmiselt:
  1. Kannan vastava % oma tuludest investeerimiskontole, mille ma investeerin. Kõige tähtsam punkt! Esimesena maksad endale.
  2. Kannan fikseeritud summa kommunaalide kontole, mille eest ma maksan kõik selle kuu kommunaalkulud.
    • Kommukad on mul pandud e-makse lahendusena panka, st. et mina eraldi manuaalselt maksma neid ei pea. Pank toimetab minu eest.
  3. Kannan fikseeritud summa toidukontole, mille eest ma ostan süüa.
  4. Kogu muu krempel jääb siis kategooria “Muu” alla ning selle jaoks kasutan siis oma pangakaardiga seotud kontot.
Selline süsteemne tegevus aitab sul hoida silma peal oma kuludel ning mingil määral surub sind natukene rohkem raamidesse.
Ilma sellise süsteemita on suhteliselt raske aru saada, kuhu ja kui palju kuskile raha kulub.
PS! Siin on väga hea koht luua ka endale nö. säästukonto kuhu siis oma sääste koguda ning sealt siis vajadusel võtta millegi suure ostmiseks või lihtsalt investeeringuteks.

3.Hädaabifond


Meil kõigil on olemas häid ja halbu päevi. Vahel juhtuvad asjad ootamatult ning tihtipeale on sellistel ootamatutel asjadel ka üheks võrrandiosaks raha. 
Võib teisisõnu õelda ka meelerahufond või esmaabifond. Selle eesmärk on katta ära kulud, mis tekivad ettearvamatult või kui Sa peaksid töö kaotama, siis sul oleks millegi eest katta ära kulud, mis esimestel kuudel tekivad. 
Fondi suurus oleneb kõik sinu enda finantsilisest seisukorrast. Mõistlik fondi suurus võiks olla 2 kuu palk, st, et suudad ära elada selle rahaga vähemalt 4 kuud, kui alandad enda kulusid 50%.
Selle fondi tekitamine võiks alguse saada sellest, et paned iga kuu fikseeritud summa kõrvale ning suunad selle näiteks panga hoiusele, mis teenib sulle ka väikest intressi. See intress on kahjuks väga minimaalne, aga parem kui niisama raha kontol hoida(inflatsioon sööb sinu kontol olevat raha —> euro, mis on täna kontol, ei ole enam euro aasta pärast).
Hoiuse pluss on kindlasti see, et selle raha saab kiirelt kätte, kui seda vaja on.
Kui postitus meeldis, jäta kommentaar ning ma oleksin mega tänulik, kui saan soovitusi, millest järgmistes postitustes rääkida:)


Jäta kommentaar

Sinu e-maili ei avaldata. Nõutud väljad on märgitud *