2022 Kokkuvõte – startup > investeerimine

Uue aasta esimestel päeval on mõistlik teha tagasivaade eelmisele aastale. Ma arvan, et minu 2022 võib kokku võtta ühe sõnaga – startup – nimelt olen ma viimased 9-kuud täistööajaga(enne seda üle aasta põhitöö kõrvalt) ning ilma palgata teinud tööd selle nimel, et meie ettevõttest Cryplectist saaks asja. Nüüd hakkab vaikselt asja saama – laienesime oma äriga Leetu, võtsime office, ületasime maagilise 10k käive piiri, saime ägedad mentorid endale, jõudsime Ajujahi TOP20 hulka ja palju muud head. Ma olen oma networki laiendanud märkimisväärselt tänu start-up maailmale. Aitäh kõigile, kes on kuidagi kaasa aidanud meie arengule!

Kes on kunagi teinud “start-upi”, see ilmselt teab, mida tähendab teha idufirmat. Järgnevad 2 pilti illustreerivad seda põgusalt.

Elu oli lill “enne”

Mis ma ikka rohkem idufirmadest räägin. Te ju teate, kui keeruline see elu seal maailmas on. Võin öelda, et mida keerulisem, seda rohkem õpid. Ma olen viimase 2 aasta jooksul õppinud väga palju ettevõtlusest ja idufirmade ehitamisest. Olen isegi teinud endale “raamatu” wordi näol, mille pealkiri on “Startupi võlud ja valud”, kus on siis parimad nipid ja trikid ehitamaks startupi. Muidugi on ka seal kirjas vead, mis olen/oleme teinud. Kui keegi kunagi hakkab oma startuppi või ettevõtet ehitama, siis võite mulle kirjutada ja küsida nõu. Ma olen väga avatud jagamaks oma teadmisi, mida olen õppinud. Ma usun, et idufirma juhina ma olen tulemuslikum investor ka tulevikus.

Infoks muidu, et praegu Cryplectiga kaasame raha, kui huvi, siis saada e-mail marek@cryplect.com. Raha kaasame peamiselt selleks, et talente juurde värvata ja lõuna-euroopasse põrutada.

Investeerimisest. Ma olen viimase 6-kuu jooksul liigutanud väga vähe enda portfelli. Peamiselt selle tõttu, et mul ei ole olnud aega aktiivselt turge jälgida ja palgatööst ju loobusin. Tänu sellele olen rohkem raha kogunud ning positsioone suurendanud. Huvitav on ka see olnud, et paljud tuttavad on rääkinud, kui “punases” kõik on ja siis olen mina, kes lihtsalt korra päevas vaatab positsioone ja olen vana rahu ise. Samal ajal sisendan ka endale, et ma olen ikkagi pika perspektiiviga investor ning viimasel ajal olen investeerinud endasse ja ettevõtte ehitamisele kõige kallimat ressurssi – aega. Selle tootlust saab tulevikus ilmselt mõõta.

Kui nüüd vaadata, et millised olid mu 2022 aasta eesmärgid portfellile siis peaks mainima, et ma olen päris tubli olnud.

Ootused 2022 Aastale

  • Jätkata 50% klubiga ❌ jäi tegemata, kuna otsustasin 2022 mai startupi ehitada full-time ning loobusin palgatööst
  • Passiivne sissetulek iga kuu 300 eur✅
  • Investeerimisportfell 85k ✅
  • Kaks korterit üüril, mis teenivad üüritulu ✅

Aktsiad

Kui aga vaadata näiteks enda USA portfelli vs SPY indeks, siis minu portfell tegi SPY’le ära. Vahet ei ole, et mõlemad tegid negatiivset tootlust. Aasta alguses müüsin maha Curi, Apple ja Berkshire aktsia, ostsin juurde Altriat ja OXY’t.

Portfelli tõus on siis tulnud sissemaksetest. 2022 aasta lõpus kandsin ka veidi raha juurde.

2022 IB

Suurem plaan USA aktsiatega on neid hoida no matter what. Uude aastasse läksin selliste positsioonidega: MO, NEE, OXY, VWRD.

Balti aktsiatega ei teinud 2022 aastal suurt midagi. Paar tehingut aasta alguses: Silvano müük; Šiauliai panka ja Novatoursi ostsin.

Idufirmad

Funderbeamis on korralikud kahjumid. Kogu portfell on -30%. Vahepeal müüsin maha Cleanhandi ja natuke Sileni osakuid(võtsin kasumit). Muus osas kõik jäi samaks.

Krüpto

Krüptos samasugune pilt nagu idufirmades. Suurt uudist ei ole – pole ostnud ega müünud. Krüptotalv on ikka korralik.

Ühisrahastus

Mintoses hoian samat strateegiat – 30 päevased väikesed laenud teenivad intressi. Vajadusel saan peatada ning raha välja kanda. Seal püsib keskmine intress 10% lähedal. Omarahast olen 2022 ajal raha välja võtnud ning suunanud seda atraktiivsematesse varaklassidesse. Omaraha portfellist olen tänaseks ligi 80% suutnud välja kanda.

Laenud

2022 sisenesin nelja Planet42 laenuga ning muutusi pole tänaseni. Igakuine rahavoog ja kapitali kasvatamine läbi intresside mulle meeldib. Kokku teenisin aastal 2022 koos ühisrahastuse intressidega ligi 2700 eurot.

Kinnisvara(UUS)

Üks eesmärk 2022’ks oli üürikorteritest passiivset tulu teenida. Minu esimene üürikorter läks üürile Aprillis ning teine juba Juunis. Mis puudutab euribori tõusu ja negatiivset rahavoogu: euribor peaks kasvama veel 2x, et minu rahavoog üürikorteritest negatiivseks läheks. 2022 aastal sai siis minust üüriinvestor. Excelites on juba arvutused tehtud, et kui euribor peaks 5%ni tõusma, siis olen veel positiivses rahavoos. Pealegi meeldib mulle, et minu enda bilanss varadena kasvab.

Mis on uue aasta plaanid? 

Plaan on hoida diskreetset tooni ja mitte liiga suuri riske võtta. Eelkõige on suurem plaan Cryplectiga esimene ring raha ära tõsta, et saaksime keskenduda ettevõtte kasvatamisele.

Kui ehitad startuppi, pead oskama pitchida
Üks osa ettevõtte ehitamisest on käia ka partneri juures külas. Pilt siis Leedus, Kaunase areenil

Jäta kommentaar

Sinu e-maili ei avaldata. Nõutud väljad on märgitud *