#2 tahaks ka riccaks saada ja investeerida

Tänu positiivsele tagasisidele ja suurele huvile kommentaariumis olen motiveeritud kirjutama järgmist blooogipostitust. Seekord pajatan enda esimestest sammudest “alustava mündilugejana” ning kuidas sain endale harjumuse külge järjepidevalt raha kasvama panna. Püüan võimalikult lihtsalt kõike kirjeldada, et ka kõige investeerimiskaugem inimene saaks midagi sellest postitusest.

Kui mul on x eurot, siis kuhu ma selle investeerin?

On palju inimesi, kes on minult seda küsinud ning alati on mul endal äratundmisrõõm, sest just selle küsimuse ees ma seisin ise, kui krõbisevaga hakkasin läbi saama. Tavalise inimesena otsisin viise, kuidas raha ära investeerida ning seejärel 10 päevaga “ratsarikkaks” saada nagu paljud püramiidskeemid tänapäeval lubavad. Õnneks asi nii hull ei olnud ning skemmide otsa ei sattunud, aga investeerimisfoorumites on väikeste summadega alustamise teema päris in. Seega surfasin suuresti foorumites, kahmates infot kamalguga endasse. Vahepeal jooksid peast mõtted läbi, et kas üldse on mõistlik alustada nii väikeste summadega nagu 10, 20 või 50 eurot? – õnneks nii lootusetu olukord ei ole ning isegi väiksemate summadega on investeerimismaailmas võimalik startida(huvitav kus finiš on? – milku? trilku?).
Siiski, enne alustamist tuleks mõelda, milline on sinu valmisolek investeerimiseks ning kas oled teadlik riskidest.

Esmajoones tuleks sisse vaadata oma praegusele finantsseisukorrale. Investeerimine tundub äge ja huvitav, aga esmalt tuleks võtta enda jaoks aeg ning üle vaadata oma kulud, tulud, laenud ja muud võlad. Investorite tavaline soovitus on, et kõik laenud, mille kasvik aka intress ületab 10%, tuleks koheselt tagasi plekkida ning võimalikult kaugele sellest joosta. Alla 10% on küsitav – eks igaüks teab ise. Tegelikult võiks kõik laenud ja võlad, mille intress on kõrgem kui kodulaenul, tagasi maksta. Kui mingisugune kohustus “sööb” sinu raha, siis dollari kasvatamise mõte kaob ära.
Minu “sendivovka” algusaegadel, kui ma kulusid kirja panin, tekkis mul mitu korda “ahhaa” moment, kuna kulusid oli võimalik väga palju optimeerida –> rohkem kasvama  –> parem tootlus —> $$$$$.
Kulude jälgimiseks olen kasutanud erinevaid äppe ning kõige mugavam on minujaoks olnud Expensify äpp. Ma kasutan seda sellepärast, et seal on võimalik teha pilt füüsilisest tšekist ning seejärel süsteem teeb juba oma töö: kategoriseerib kulutuse, sisestab andmed. Pärast on võimalik võtta kuu väljavõtteid jne.

Expensify äppp

Nüüd, kui oled esmakontrolli oma vutlarile ära teinud, saab rääkima hakata teadmiste omandamisest.

Millised on sinu teadmised investeerimisest?

See on üks teema, mida oleks tahtnud õppida juba tiinekana gümnaasiumis, kuna mida varem inimene õpib oma cash‘i haldama ning iseseisvalt tegutsema, seda kaalutletumaid finantsilisi otsuseid tehakse. Rahatarkust kahjuks Eestis tol ajal küll ei õpetatud(vähemalt minu koolis) aga siitpoolt väike vihje Kuressaare Gümnaasiumi juhtkonnale, kui keegi peaks seda kunagi lugema siis olen alati valmis oma kodukoha kooli külastama ning ühiskonnale ka väikest panust omaltpoolt andma.
Aga let’s get to the point! Kuidas ma õpin rahaga ümber käima? Mida ma tegema pean, et saaksin aru, millest investorid räägivad?
Toon välja 3 rubriiki, mida soovitan algajale: raamatud, podcastid ning mentorid.
книги on alati hea valik ning minu arust raamatuid võib alati osta – see on investeering iseendasse. Minu visioonis on küll sees üks suur tuba, mille terve sein on kaetud raamatutega otsast laeni, mida on võimalik alati sirvida ning tarkusi meenutada. Minu Investeerimise ABC “kolmik” koosnes minu sõbra Jaak Roosaare raamatutest:

  • Rikkaks saamise õpik
  • Kinnisvaraga rikkaks saamise õpik
  • Aktsiatega rikkaks saamise õpik
AVALEHT | Roosaare.com e-pood
Need 3 raamatut räägivad väga kerges ning lihtsas maakeeles lahti, mis asi on investeerimine ja sisaldavad väga palju just Jaagu aka jacki enda kogemusi antud valdkonnas. Raamatud sisaldavad ka põhimõisteid, et algajal oleks kiire arusaam asjadest.
Edasijõudnutele soovitan juba vähe keerulisemaid raamatuid.
Nt. Seppo Saario “Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse” ja Warren Buffett’i repertuaarist midagi.
Podcaste olen ma viimaselajal aina rohkem kuulama hakanud – just seetõttu, et treenin värskes õhus ning alati on hea midagi produktiivset kuulata – aeg läheb kiiremini, uskuge mind!
Kuna Podcast’id on minujaoks suhteliselt uus eneseharimisrubriik, siis olen alles võhik ning oskan soovitada ainult neid: Investeerimisraadio, Investeerimisklubi ning LHV.
https://podcast.ee/investeerimisklubi/ – viimane episood on üüüberhää!
Kui keegi teab veel häid podcaste, mida kuulata, andke kommentaariumis teada!

https://www.facebook.com/groups/finantsvabadus/ – Facebook’i grupp, kus tegutseb ligi 24000 investorit üle Eesti. Seal grupis on väga põnevaid küsimusi, mida jälgida ning tihti leiab sealt häid nippe.

Viimane kuid mitte vähemoluline rubriik: mentorid. Oehjah, ma ei teagi vist otsemat ning kiiremat viisi, kuidas saada investeerimismaailmasse kindla käega tegutsema, kui seda on mentorlus. Ma võisin neid pakse raamatuid sirvida ja lugeda edukatest inimestest, aga mul oli vaja kindlust ning inspiratsiooni. Harjasin härjal sarvist ning kirjutasin kõik oma sõbrad läbi, kes on vähegi investeerimisest kuulnud. Tulemuseks oli mitmeid üks-ühele vestlusi erinevate kogenumate investoritega ning mitu lehte kritseldusi igasuguste tähtsade infokildudega. Otsene ühendus informatsiooniallikaga on kõige kiirem otsetee arusaamisele.
Soovitan julgelt kõigil kribada oma sõpradele ja tuttavatele, kes on juba investeerimisega tegelenud ning neilt abi paluda, kuidas alustada. Siinkohal tänan kõiki inimesi, kes mind on aidanud investeerimisteekonnal ning kunagi kui ma piisavalt riccas olen siis vöin Teile köigile korraga kohvi välja teha.

Kuidas ma siis ikkagi alustan?

Alusta, kuidas soovid. Vigadest sa õpid alati kõige rohkem. Sinu siht peaks olema investeerida erinevatesse varaklassidesse, et oma riske hajutada.
Seega, kui mul oleks nüüd x eurot, kuidas ma nüüd alustaksin?
Ma vaataksin üle oma heaolufondi raha, vabaneks mõttetutest laenudest ning paneks oma investeerimisplaani paika – kuidas ma kulusi jälgin, palju raha põrsasse läheb ning kuhu ma investeerin.

Agaaa, mida sooviksite järgmises postis lugeda? Hit me up! Ise arvan, et vöiks rääkida lähemalt, kuhu,kuidas ning miks ma investeerin just nendesse varaklassidesse?

Selleks korraks kõik, ciao!
Väike quote ka siia lõppu, mis sobib investeerimisega alustamisel: slo mo is better than no mo!

Jäta kommentaar

Sinu e-maili ei avaldata. Nõutud väljad on märgitud *