Tänu positiivsele tagasisidele ja suurele huvile kommentaariumis olen motiveeritud kirjutama järgmist blooogipostitust. Seekord pajatan enda esimestest sammudest “alustava mündilugejana” ning kuidas sain endale harjumuse külge järjepidevalt raha kasvama panna. Püüan võimalikult lihtsalt kõike kirjeldada, et ka kõige investeerimiskaugem inimene saaks midagi sellest postitusest.
Kui mul on x eurot, siis kuhu ma selle investeerin?
On palju inimesi, kes on minult seda küsinud ning alati on mul endal äratundmisrõõm, sest just selle küsimuse ees ma seisin ise, kui krõbisevaga hakkasin läbi saama. Tavalise inimesena otsisin viise, kuidas raha ära investeerida ning seejärel 10 päevaga “ratsarikkaks” saada nagu paljud püramiidskeemid tänapäeval lubavad. Õnneks asi nii hull ei olnud ning skemmide otsa ei sattunud, aga investeerimisfoorumites on väikeste summadega alustamise teema päris in. Seega surfasin suuresti foorumites, kahmates infot kamalguga endasse. Vahepeal jooksid peast mõtted läbi, et kas üldse on mõistlik alustada nii väikeste summadega nagu 10, 20 või 50 eurot? – õnneks nii lootusetu olukord ei ole ning isegi väiksemate summadega on investeerimismaailmas võimalik startida(huvitav kus finiš on? – milku? trilku?).
Siiski, enne alustamist tuleks mõelda, milline on sinu valmisolek investeerimiseks ning kas oled teadlik riskidest.
Esmajoones tuleks sisse vaadata oma praegusele finantsseisukorrale. Investeerimine tundub äge ja huvitav, aga esmalt tuleks võtta enda jaoks aeg ning üle vaadata oma kulud, tulud, laenud ja muud võlad. Investorite tavaline soovitus on, et kõik laenud, mille kasvik aka intress ületab 10%, tuleks koheselt tagasi plekkida ning võimalikult kaugele sellest joosta. Alla 10% on küsitav – eks igaüks teab ise. Tegelikult võiks kõik laenud ja võlad, mille intress on kõrgem kui kodulaenul, tagasi maksta. Kui mingisugune kohustus “sööb” sinu raha, siis dollari kasvatamise mõte kaob ära.
Minu “sendivovka” algusaegadel, kui ma kulusid kirja panin, tekkis mul mitu korda “ahhaa” moment, kuna kulusid oli võimalik väga palju optimeerida –> rohkem kasvama –> parem tootlus —> $$$$$.
Kulude jälgimiseks olen kasutanud erinevaid äppe ning kõige mugavam on minujaoks olnud Expensify äpp. Ma kasutan seda sellepärast, et seal on võimalik teha pilt füüsilisest tšekist ning seejärel süsteem teeb juba oma töö: kategoriseerib kulutuse, sisestab andmed. Pärast on võimalik võtta kuu väljavõtteid jne.
![]() |
Expensify äppp |
Nüüd, kui oled esmakontrolli oma vutlarile ära teinud, saab rääkima hakata teadmiste omandamisest.
Millised on sinu teadmised investeerimisest?
- Rikkaks saamise õpik
- Kinnisvaraga rikkaks saamise õpik
- Aktsiatega rikkaks saamise õpik

https://www.facebook.com/groups/finantsvabadus/ – Facebook’i grupp, kus tegutseb ligi 24000 investorit üle Eesti. Seal grupis on väga põnevaid küsimusi, mida jälgida ning tihti leiab sealt häid nippe.
Soovitan julgelt kõigil kribada oma sõpradele ja tuttavatele, kes on juba investeerimisega tegelenud ning neilt abi paluda, kuidas alustada. Siinkohal tänan kõiki inimesi, kes mind on aidanud investeerimisteekonnal ning kunagi kui ma piisavalt riccas olen siis vöin Teile köigile korraga kohvi välja teha.
Kuidas ma siis ikkagi alustan?
Agaaa, mida sooviksite järgmises postis lugeda? Hit me up! Ise arvan, et vöiks rääkida lähemalt, kuhu,kuidas ning miks ma investeerin just nendesse varaklassidesse?