#1 Investeerimisteekond

Umbes 5 aastat tagasi tegin oma elus esimese suure otsuse: ma hakkan jälgima enda varade seise ning harima ennast finantsvaldkonnas. Selle lause peale tekkis huvi täpne kuupäev teada saada. See oli 09.10.2016, kui ma kandsin Mintosesse oma esimesed 10 eurot ning panin selle higivaba pappi teenima. Sel hetkel ma hakkasin mõtlema kuidas raha targemalt ära kasutada, mitte ära kulutada.
Ma olin tol hetkel kaitseväes ning sõduripalgast midagi investeerida tundus võimatu, seega keskendusin kaitseväes just finantskeele arendamisele ning investeerimispõhimõtete kinnistamisele. Võin ka ära mainida, et sõduri palk oli aastal 2016 täpselt 125 eurot kätte iga kuu, millega sai tüdrukule paar lille osta ja ise ka ära elatud. Kui selle palgaga harjusin, siis paari kuu möödudes tuli üllatav uudis – palk tõuseb. See tõusis just tänu sellele, et olin saanud seeruks ning ei olnud enam niisama vennike kaitseväes. Tänu raskelt teenitud palgatõusule sai ostetud ka oma esimesed aktsiad, mis mul tänini alles on. Sümboliks TAL1T, soetushinnaga 0.96 EUR tükk. Nii siis sai minust ka dividendiaktsia omanik ning kevadel juba oli tore näha rohelist kannet oma pangakontol intressitulu näol. See mõte, kuidas lillegi liigutamata raha teenida, meeldis mulle ning ma hakkasin rohkem süvenema rahamaailma “alustava investorina”.

Mõned aastad hiljem e. 2020

Nende aastatega on palju muutunud. Olen järginud põhimõtet, et palgateenistuse pealt säästmise ja investeerimisega on võimalik igati kenasti jõukust kasvatada, aga rikkaks saab ainult ettevõtlusega. Seega olen minagi ettevõtlust harrastanud viimase 4 aasta jooksul. Nimelt olen 3 aastat järjest iga suvi käinud Ameerikas raamatuid müümas. Iga suve emotsionaalsed ning rahalised eesmärgid on olnud erinevad kuid peamine eesmärk on olnud sissetulekuid tösta, et võimalikult palju ära investeerida! Seega suurem osa(75%) minu suvede netokasumitest on ära investeeritud siis kas: a)kinnisvarasse b)ühisrahastustesse c)fondidesse või d)laenudesse.
Toon välja ka oma Ameerika suve netokasumid dollarites alustades esimesest suvest:
2017 suvi – 8,897.00$
2018 suvi – 14,581.00$
2019 suvi – 33,608.00$
Kellel matemaatika on hea võib kokku liita ning saab kogusumma, millest suurusjärk 75% on ära investeeritud.
Selguse huvides ütlen kohe välja, et minu hetkeline ehk blogi alustamise finantsseis on järgmine:
-võlgasid mul ei ole;(v.a eluasemelaen);
-väike reservfond aka kasvukonto LHVs;
-igakuine sissetulek on palk+higivaba papp;
-kõik oma kulud katan ise, ei ole vanemate rahakoti tühjendaja;
Peamised abiväed investeerimisel on Balti börs, LHV kasvukonto, ühislaenamise platvormid Omaraha ja Mintos ning “funding” platvorm Funderbeam. Kirsiks tordil on ettevõtte alt välja antud hüpoteegi tagatisel laenud.
Aga asja juurde. Ma juba tunnetan su silmi, et hakata mu mammonat vuristama.
Kõikide selguse huvides teen teatavaks oma hetkeinvesteeringud portfellis. PS! Siin kirjeldatud ei ole mingi investeerimissoovitus, see on ainult ülevaade minu investeerimisportfellist.
Mintoses olen pigem tagasihoidlikum olnud tänu viimaste aegade sündmustele. Tootluseks on mintoses tagasihoidlik 11.2%. Hetkel pigem ootan, et Mintoses olevad laenud saaksid konverteeritud cash’iks, et seda mujale investeerida.
Omarahaga olen väga rahul, kuna sealt tulenev intress on juba silmaga nähtav. Tootlus kõigub 21-22% vahel ning enamjaolt olen andnud 5 aasta pikkuseid laene välja, eeldades, et eestlane on kohusetundlik ning maksab laenu varem ära. Tänu sellele tekib intressitulu rohkem, kuna intressi arvestatakse põhiosalt:) Funderbeam’is on olnud toredad ajad, olen leidnud palju idufirmasi, mis mulle on meele järgi olnud ning investor benefit’e on päris hea nautida. Märtsikuus sai täitsa tasuta auto puhtaks pestud tänu Upsteam’le, ise ei pidanud lillegi liigutama. Funderbeamis olen ma investeerinud nendesse ettevõtetesse: HUUM Upsteam Nudist La Muu Bikeep Ainuke ettevõte, kes hetkel portfellis plussis istub, on HUUM. Nad tegid 2020 märts käivet ligi 124k ning võrreldes eelmise aastaga on see 220% suurem. Tundub, et inimestele meeldib karantiinis saunas käia ning saunakeriseid aina ostetakse juurde.
Aktsiate osakaal on pigem väike, kuna enne kriisi arvasin, et väärtpaberid on selgelt üle hinnatud. Nüüd on ehk juba võimalust midagi juurde vaatama hakata:) Aktsiad, mida oman: Tallinna Kaubamaja, Coop, Tallink, Tallinna Sadam, Silvano Fashion.
Fondid e meelerahufond. Alustasin sellega aastal 2019 kevadel ning alguses kandsin iga nädal 25 eurikut kasvukontole ning valisin meelepärased valdkonnad, kuhu siis LHV minu eest investeerib. Nüüd olen selle sissemaksmise maha keeranud ning panen ainult mikroinvesteerimise näol sinna raha sisse. Aktsiafondid, mida oman: ISPY, iShares Automation & Robotics UCITS ETF, L&G Cyber Security, SPYD, iShares Core S&P 500.
Ning samuti on ka alt välja antud suuremad laenud, mis moodustavad portfellist suure osa. Märtsikuus sai ka ostetud esimene kinnisvara Mustamäele – 2-toaline renoveeritud paneelmaja korter, kus ise hetkel elan sees aga lähitulevikus on plaan seda välja üürima hakata.
Portfell:
Kriisi valguses olen hetkel rahulik olnud, hoian oma püssirohtu(cash is king) ning ühisrahastuses olen automaatse laenupakkuja kinni keeranud, ehk hoian ka ühisrahastustes vaba raha. Juurde olen ostnud pisut Tallinna Kaubamaja: panin orderi sisse 7.50ga eelmine nädal kui oli dividendimakse ex-päev ning sain ilusti kätte. Nüüd mötlen, et oleks võib-olla võinud veel osta.
Üha rohkem jälgin volatiilsusindeksit e VIX’i, mida tuntakse ka hirmuindeksi,mis on turu prognoositava volatiilsuse näidik, mis arvutatakse reaalajas S&P500 indeksi ostu- ja müügitellimuste põhjal. See annab kauplejatele ja investoritele reaalajas ülevaate sellest, kui palju turu arvates S&P 500 indeks kõigub järgmise 30 päeva jooksul pärast iga VIX-indeksi küünalt.
Nagu diagrammilt näha, oli E. 16.märtsil VIX peaaegu 83 lähedal, mis tähendab seda, et investorid on hirmul ja volatiilsust on palju(st. kõikumisi võib näha 5% ulatuses päeva jooksul).
Mina hetkel ootan turu rahunemist ja jälgin pingsalt erinevaid ettevõtteid ning kasutan finantsanalüüsi suhtarve, et analüüsida ettevõtteid.
Kui postitus meeldis, vöid jätta kommentaari(või kui tahad päris eestlase moodi olla, siis ei pea) ning võib-olla soovituseks ka panna paar teemat, millist teemat sooviksid järgmises postituses näha:)
Okei, kõik praeguseks!

Jäta kommentaar

Sinu e-maili ei avaldata. Nõutud väljad on märgitud *